Výše výživného je stanovena soudem, který vydá rozsudek o výživném. Výše výživného ale nemusí zůstat stejná po celu dobu. Zákon udává, že výše výživného se může snížit, pokud se výrazně změní majetkové nebo sociální situace plátce výživného. Musí ale jít o dlouhodobou situaci, dočasná změna na výši výživného nemá vliv. Naopak zvýšení výživného je možné pokud dojde ke změně poměrů v rodině, a to jak na straně dítěte, tak i na straně plátce.
Kdy lze snížit výživné?
Snížení výživného je možně jen v případě, že plátci výrazně klesnou příjmy, vznikne mu další vyživovací povinnost nebo se jiným způsobem sníží jeho majetková situace. Vždy ale musí jít o dlouhodobý stav. To znamená, že pokud plátce ztratí zaměstnání a krátkodobě se ocitne v evidenci uchazečů o zaměstnání na úřadu práce, nevznikne nárok na snížení výživného.
Pokud je podána žádost o snížení výživného, soud nejdříve přezkoumá, jestli se plátce úmyslně nevzdal zaměstnání s vyšším příjmem a jakých příjmů je plátce schopný dosáhnout (podle pracovních zkušeností, znalostí atd.)
Dosažení snížení výživného je dlouhý a náročný proces. Nelze o snížení zažádat zpětně, protože zákon udává, že se spotřebované výživné nevrací.
Návrh na snížení výživného ke stažení ZDE.
Kdy lze zvýšit výživné?
Protože s každým rokem vašeho dítěte rostou také náklady na jídlo, oblečení nebo studium, je možné podat návrh na zvýšení výživného. Návrh lze podat, pokud dojde ke změně poměrů v rodině, a to jak na straně dítěte, tak i na straně plátce.
Co jsou změny poměrů?
Může jít o:
- Nástup dítěte do mateřské, základní nebo střední školy
- Dlouhodobá změna mimoškolních aktivit
- Zdravotní stav dítěte – chronické onemocnění, úraz s trvalými následky, zdravotní postižení…)
- Dlouhodobá pracovní neschopnost rodiče samoživitele
- Zvýšení příjmů nebo majetkových poměrů plátce
Jak se podává návrh o zvýšení výživného?
Návrh se podává písemnou formou k soudu, které o výší výživného rozhodoval naposledy. Návrh musí obsahovat důvod, proč o zvýšení výživného žádáte. Nejlepší doložení zvýšených nákladů jsou například účtenky nebo výpisy o platbách.
Zvýšení výživného je u nezletilého dítěte možné provést až 3 roky zpětně ode dne, kdy bylo řízení o zvýšení výživného zahájeno.
Návrh na zvýšení výživného ke stažení ZDE.